
Jakie jest najpopularniejsze piwo w Polsce?
Polska jest w zdecydowanej czołówce pod względem spożywania piwa w Europie (chlubnie czy też nie- oceńcie sami), jednak jaki rodzaj piwa pijemy najczęściej?
Zdecydowanie najpopularniejsze piwo w Polsce to Lager jednakże należy nadmienić, że to określenie ma dwa znaczenia – pierwsze określa grupę piw do której należą piwa dolnej fermentacji podczas gdy piwa górnej fermentacji należą do grupy Ale, a drugie oznacza jeden z najpospolitszych rodzajów piwa dolnej fermentacji.
Jakie polskie piwa są Lagerami?
Większość piw które możemy znaleźć na sklepowych półkach jak Tyskie, Żubr, Lech, Heineken, Harnaś czy Okocim to Lagery w najczystszej postaci.
W zdecydowanej większości tego typu trunki są wprowadzane do sprzedaży poprzez Kompanie Piwowarską.
Piwa tego typu nie są jednymi z najbardziej wyszukanych smakowo, są zdecydowanie mniej goryczkowe niż piwa typu Pils. Mają również większość zawartość alkoholu dlatego (nie generalizując) właśnie z tego powodu najczęściej niedzielni piwosze przy sobotnim grillu sięgają po butelkę Lecha do kiełbasy.
Różnice pomiędzy Pilsem a Lagerem
W świecie piwa istnieje trafne stwierdzenie – wszystkie Pilsnery to Lagery, lecz nie wszystkie Lagery są Pilsnerami.
W przeciwieństwie do różnych stylów Lagerów, piwa typu Pils nigdy nie będzie piwem ciemnym.
Na ogół piwa typu Pils są bardziej goryczkowe od Lagerów (ciągle mówimy tu o tym drugim określeniu Lagera) oraz mają więcej słodowego smaku.
Rodzaje pilsnerów.
Najbardziej znanymi są:
- Pilsner Amerykański
- Czeski Pilsner
- Pilsner Niemiecki
Pierwszy oryginalny pilsner powstał w czeskim browarze w roku 1842 w Pilznie skąd też wziął swoją nazwę. Jest łatwo dostępny w sklepach w całej polsce pod nazwą Pilsner Urquell (swoją droga polecam, całkiem przyzwoite piwo a osobiście nie przepadam za Pilsami).
Rodzaje lagerów.
Skoro już znamy rodzaje Pilsnerów, to głupio byłoby nie wymienić rodzajów Lagerów bo wkońcu to na nich opiera się ten artykuł, a są nimi:
- Pilsner – czysty, złocisty lager
- Bock – mocno słodowy i ciężki lager o ciemnym kolorze
- Doppelbock – prawie dwukrotnie mocniejszy od ww. koźlaka ( doppel oznacza podwójny, ot ciekawostka…), mocne smaki słodowe z delikatną słodyczą oraz nutami czekolady
- Vienna Lager – lager ze słodowym posmakiem oraz czerwoną barwą
- Marzen/Oktoberfest – kolor brązowy do miedzianego, piwa te są warzone w marcu jak niemiecka nazwa wskazuje (marzen – marzec), przechowywane w chłodnych temperaturach przez lato co pozwala na rozwinięcie słodowych smaków. Ciekawostką jest, że wydawane są często bezpośrednio w połączniu ze słynnym Niemieckim Oktoberfestem który odbywa się pod koniec września.
- Dunkel – ciemny lager
- Helles – jasny lager o słodowym posmaku
- Porter Bałtycki – ciemny mocny lager o czekoladowym posmaku