Jakie jest najpopularniejsze piwo w Polsce?

Jakie jest najpopularniejsze piwo w Polsce?

Polska jest w zdecydowanej czołówce pod względem spożywania piwa w Europie (chlubnie czy też nie- oceńcie sami), jednak jaki rodzaj piwa pijemy najczęściej?

Zdecydowanie najpopularniejsze piwo w Polsce to Lager jednakże należy nadmienić, że to określenie ma dwa znaczenia – pierwsze określa grupę piw do której należą piwa dolnej fermentacji podczas gdy piwa górnej fermentacji należą do grupy Ale, a drugie oznacza jeden z najpospolitszych rodzajów piwa dolnej fermentacji.

Jakie polskie piwa są Lagerami?

Większość piw które możemy znaleźć na sklepowych półkach jak Tyskie, Żubr, Lech, Heineken, Harnaś czy Okocim to Lagery w najczystszej postaci.

W zdecydowanej większości tego typu trunki są wprowadzane do sprzedaży poprzez Kompanie Piwowarską.

Piwa tego typu nie są jednymi z najbardziej wyszukanych smakowo, są zdecydowanie mniej goryczkowe niż piwa typu Pils. Mają również większość zawartość alkoholu dlatego (nie generalizując) właśnie z tego powodu najczęściej niedzielni piwosze przy sobotnim grillu sięgają po butelkę Lecha do kiełbasy.

Różnice pomiędzy Pilsem a Lagerem

W świecie piwa istnieje trafne stwierdzenie – wszystkie Pilsnery to Lagery, lecz nie wszystkie Lagery są Pilsnerami.

W przeciwieństwie do różnych stylów Lagerów, piwa typu Pils nigdy nie będzie piwem ciemnym.

Na ogół piwa typu Pils są bardziej goryczkowe od Lagerów (ciągle mówimy tu o tym drugim określeniu Lagera) oraz mają więcej słodowego smaku.

Rodzaje pilsnerów.

Najbardziej znanymi są:

 • Pilsner Amerykański
 • Czeski Pilsner
 • Pilsner Niemiecki

Pierwszy oryginalny pilsner powstał w czeskim browarze w roku 1842 w Pilznie skąd też wziął swoją nazwę. Jest łatwo dostępny w sklepach w całej polsce pod nazwą Pilsner Urquell (swoją droga polecam, całkiem przyzwoite piwo a osobiście nie przepadam za Pilsami).

Rodzaje lagerów.

Skoro już znamy rodzaje Pilsnerów, to głupio byłoby nie wymienić rodzajów Lagerów bo wkońcu to na nich opiera się ten artykuł, a są nimi:

 • Pilsner – czysty, złocisty lager
 • Bock – mocno słodowy i ciężki lager o ciemnym kolorze
 • Doppelbock – prawie dwukrotnie mocniejszy od ww. koźlaka ( doppel oznacza podwójny, ot ciekawostka…), mocne smaki słodowe z delikatną słodyczą oraz nutami czekolady
 • Vienna Lager – lager ze słodowym posmakiem oraz czerwoną barwą
 • Marzen/Oktoberfest – kolor brązowy do miedzianego, piwa te są warzone w marcu jak niemiecka nazwa wskazuje (marzen – marzec), przechowywane w chłodnych temperaturach przez lato co pozwala na rozwinięcie słodowych smaków. Ciekawostką jest, że wydawane są często bezpośrednio w połączniu ze słynnym Niemieckim Oktoberfestem który odbywa się pod koniec września.
 • Dunkel – ciemny lager
 • Helles – jasny lager o słodowym posmaku
 • Porter Bałtycki – ciemny mocny lager o czekoladowym posmaku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.