Opat Pieprzowy Recenzja

Czyli trochę o pieprzowym piwie z Broumova.

Trochę o browarze Broumov…

Mieści się on 30 km od Wałbrzycha, w kilkutysięcznym miasteczku Broumov. Jest to jeden ze starszych browarów w tej części Europy. Piwo swoją nazwą „Opat” nawiązuje do dawnych założycieli browaru – zakonu benedyktynów. Benedyktyni przybyli z Pragi, zaraz po nadaniu praw miejskich Broumovowi przez króla czeskiego – Karola IV w 1348 roku. Data ta rostała uznana za początek tradycji warzenia piwa w tym mieście. Prawdopodobnie w średniowieczu warzyli piwo na własny użytek. Niestety do naszych czasów nie przetrwało wiele informacji na temat piwowarstwa z tamtego czasu w tym regionie. Pierwszym znanym z nazwiska piwowarem klasztornego browaru był niejaki Johann Verner, który zmarł w 1633 roku.

Warto dodać, że browar unika stosowania koncentratów lub granulatów chmielowych, a chmiel wykorzystywany do piwa pochodzi z okolic miasta Žatec.

Problemy Browaru Broumov

W XVI i XVII wieku Broumov nawiedzały częste pożary, po jednym z nich miasto uległo prawie całkowitemu spaleniu. Po każdej z klęsk stawało jednak na nogi, a dzięki pracowitym benedyktynom razem z miastem na nogi wstawał również browar. W obawie przed kolejnymi klęskami żywiołowymi benedyktyni na początku XVIII wieku postanowili przenieść browar poza mury klasztoru do pobliskiej wsi Olivětin (która dziś już jest częścią miasta Broumov). Pod koniec XVIII wieku piwo z browaru dostarczano do 30 okolicznych gospód, jednakże ambicje zakonników były o wiele większe. W 1889 roku zakonnicy wybudowali nowoczesną słodownię, a piwo z browaru zaczęło zyskiwać uznanie nie tylko pośród okolicznych mieszkańców, ale również na arenie międzynarodowej. Browar Broumov zyskiwał wiele wyróżnień a w tym m.in. medale na targach w Paryżu w 1890 r. oraz w Wiedniu w 1898 r.

Pozazdrościć…

Benedyktyni uważani byli za dobrych pracodawców. Pracownicy otrzymywali tzw. deputat piwny, w którego skład wchodziły 3 litry piwa dziennie, węgiel na zimę oraz karp na święta.
W produkcji dominowały piwa bardzo lekkie (nawet o zawartości ekstraktu 4º).

Pivovar Broumov nie jest związany z wielkimi koncernami piwnymi jak np. Asahi czy AB InBev. Dlatego jest ciężko dostępne poza rynkiem lokalnym. W Polsce i Niemczech można go kupić raczej tylko w sklepach specjalistycznych, które w swojej ofercie posiadają piwa nie tylko z Polski oraz w sklepach internetowych.

broumov opat pepr pepper
Opat Pieprzowy

O piwie Opat Pepr…

Warka do: 07.08.2022

BLG – 12
Alk – 4,8% obj.

Słownik – *klik*

Barwa – Jaśniejsza słomkowa, piwo klarowne i przejrzyste.
Piana – Biała, drobnopęcherzykowa, szybko opada.
Aromat – Świeżo zmielony pieprz, umiarkowane inne aromaty ziołowe oraz lekka zbożowość.

Smak – Pieprz zdecydowanie na pierwszym planie, dalej lekko ziołowe. Przyjemnie szczypie w podniebienie, lecz nie trwa to jakoś długo – po kilku sekundach pikantność znika.

Podsumowując

Przyjemnie pieprzowe, lekko pikantne i ziołowe piwko. Warto po nie sięgnąć, chociażby ze względu na to, że jest to coś innego niż to, co spotykamy na co dzień nawet w bardzo kreatywnych piwach kraftowych.
Ocena: 7/10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.