Piwa Kraftowe – czym są?

Piwa kraftowe są cudownym trunkiem, sposobem na spędzenie wolnego czasu a w przyszłości mogą przekształcić się nawet w pasję. A co poza tym? Zapraszam do lektury.

Zacznijmy od tego czym jest piwo kraftowe

Piwa kraftowe są to piwa produkowane przez małe, niezależne browary. Bardzo często są prowadzone przez piwowarów domowych z wieloletnim stażem, którzy postanowili przekuć swoją pasję w sposób na zarobek i jednoczesne dalsze realizowanie się w swoich zainteresowaniach.

Dlaczego piwa kraftowe są lepsze?

Browarów rzemieślniczych nie ograniczają również korporacyjne schematy i zasady. Daje im to tę przewagę, że mogą eksperymentować z nowymi piwami ponieważ są nakierowani na zdecydowanie mniejszą grupę odbiorców niż browary koncernowe. Przykładowo Browar Profesja sprzedając swoje piwo Wild AIPA „Alchemik” (w mojej opinii bardzo fajne i lekkie piwko) zdaje sobie sprawę, że sprzedaż jest głównie nakierowana na ludzi którzy chcą eksperymentować z nowymi smakami piw, szukać wad, zalet i decydować co najlepiej wpasowuje się w ich gust piwny.

Nawet jeśli komuś to piwo poprostu nie podejdzie to nie wyleje się masa hejtu typu „Co za gówno, za gorzkie! Po co mi nuty przypraw w piwie?!” , podczas gdy typowy browar koncernowy takiego zabiegu raczej przeprowadzić nie może ponieważ jego odbiorcy znają tylko najpopularniejsze piwo typu Lager, a o Barley Wine słyszeli od brata żony, że podobno chujowe.

Głównym celem producentów piw koncernowych jest zminimalizowanie wydatków przy produkcji piwa co bardzo często odbija się na smaku trunku. Tego typu zabiegi nie mają miejsca przy produkcji piw rzemieślniczych, kraftowych dlatego są one droższe, jednakże według mojej subiektywnej opinii lepiej jest kupić 2 dobre kraftowe piwa po 10 zł i cieszyć się ich bogatym smakiem oraz aromatem niż 5 piw koncernowych ze znikomą goryczką (nie wspominając o jakimkolwiek bardziej złożonym smaku) i zerowym aromatem.

Najlepsze piwa kraftowe

Jest to dość osobista kwestia, każdy ma swoje upodobania i ulubiony styl piwa. Jednemu będzie smakował Lager, drugiemu IPA a trzeciemu Porter Bałtycki.

No, ewentualnie komuś może smakować koncerniak o nazwie kojarzącej się z dużym włochatym zwierzęciem, ale takiej osobie warto pokazać, że istnieją inne lepsze (co nie jest trudne) piwa.

Jednakże piwami które na pewno trzeba wyróżnić są:

Pinta atak chmielu piwo kraftowe

Pinta – Atak Chmielu

To piwo, które niewątpliwie przyczyniło się do zapoczątkowania tzw. rewolucji piwnej w Polsce.

Dosyć mocno nachmielone piwo w stylu American IPA.

Smak i aromat cytrusowy, kwiatowy, żywiczny, sosnowy, owocowym. Intensywnie chmielowe oraz gorzkie piwko.

IBU – 58

trzech kumpli panipani piwa kraftowe

Trzech kumpli – Pan IPAni

Uznane przez użytkowników Ratebeer’a za najlepsze piwo White IPA 2019 roku.

Jest to piwo stylu IPA, ale jak podaje sam Browar Trzech Kumpli nie ma dla niego jednoznacznej kategorii. Wacha się ona pomiędzy White IPA, New England IPA czy też Hazy IPA.

IBU – 45

rowing jack india pale ale ipa

Rowing Jack – India Pale Ale

Mocno chmielone piwo w stylu IPA.

Gęsta piana, akcenty cytrusowe, grejpfrutowe lecz dominuje goryczka chmielowa.

IBU na poziomie 80 robi swoje.

kormoran imperium prunum

Kormoran – Imperium Prunum

Ciemne piwo typu Imperialny Porter Bałtycki, w smaku gładkie, wyczuwalna wyraźna wędzonka, śliwka w czekoladzie. 10,5% obj.

Stosunkowo drogie, przy porównaniu do innych piw z tego zestawienia bo ok. 30zł za 0,375L

Ciekawostka – z Łaciny imperium prunum znaczy „śliwka premium”

Czy warto i jak pić piwo kraftowe?

Piwa kraftowe dla osób które piją zwykłe piwa koncernowe to na pewno będzie spory szok smakowy. Czy będzie on pozytywny czy też nie to zależy od upodobań smakowych. Tak naprawdę to zależy od jakiego piwa się zacznie.

Jeśli jesteś przyzwyczajony do picia koncerniaków to warto będzie na początku sięgnąć po takie piwa jak: Łańcut & Pinta K◊ (dawny Kryształ), Cieszyn Lager, Maryensztadt Czeska Desitka, Amber Złote Lwy czy też piwo od którego zacząłem swoją przygodę z kraftami Cieszyn West Coast IPA.

Wyżej wymieniona lista piw jest mojego autorstwa. Jak wiadomo każdy ma swój gust a co za tym idzie nie każdemu może dane piwo zasmakować. Osobiście najbardziej w moje gusta trafiają piwa typu IPA, lecz zdaje sobie sprawę iż każdemu może smakować co innego. Dlatego warto próbować wszystkiego i znaleźć złoty środek.

Oczywiście, można zacząć swoją przygodę piwną z piwami mocniejszymi, bardziej skomplikowanymi smakowo jak np. wymrażany Komes Porter Bałtycki leżakowany w beczkach po whisky. Należy jednak mieć na uwagę to, że po rozpoczęciu swojej przygody z takim piwem niektórych adeptów może lekko do piwa kraftowego zrazić.

Słowem podsumowania – czy warto pić piwa kraftowe? Oczywiście, tym bardziej, że w tych czasach są one dostępne nie tylko w sklepach specjalistycznych, ale również w hipermarketach jak np. Auchan czy Lidl.

Ostatnio kątem oka dostrzegłem kilka rodzajów Pinty na półce w Żabce także naprawdę, aby kupić dobre piwo kraftowe nie trzeba mieszkać w Warszawie i mieć pod domem 3 sklepy specjalistyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.